
Nii nagu iga teine väike kodumasin, vajab ka triikraud regulaarset hoolt ja puhastamist. Erilist hoolt vajab triikraua tald, sest määrdunud tald hakkab puhast pesu määrima. Kuidas siis puhastada triikrauda võimalikult tõhusalt ja ohutult? Toome sinuni kümme nippi, kuidas koduste vahenditega see tüütu töö ette võtta.
Meetodid
Söögisooda ja sidrunimahl. Segu tuleb valmistada kahest sidrunist pressitud mahlast ja kahest supilusikatäiest soodast. Töö on lihtne: määri segu tallale, oota paar minutit ja pühi niiske lapiga. Pärast seguga töötlemist on tald sile ja läigib.
Hambapasta. Pasteeri tald, aga nii, et augud pastaga kokku ei saaks. Oota mõni minut. Lülita sisse auruprogramm ja triigi mõnda puuvillast tekstiilitükki, mida teil edaspidi vaja ei lähe. Kui aurutriikimisprogrammi pole, pühi pasta lihtsalt ära.
Kuummeetod. Selleks tuleb triikraud maksimumi peale kuumaks ajada ja tald kööginoaga puhtaks kraapida – nimelt on talla alla kinni jäänud sünteetilised materjalid siis pehmenenud. Kui tald on teflonkattega, tuleb noa asemel kasutada puidust spaatlit.
Aknapesuvahend sobib siis, kui tallalt on vaja kätte saada lubi. Selleks tuleb vett ja puhastusvahendit 1 : 1 suhtes seadmesse kallata ja vastu kangapinda hõõruda. Tulemust on näha sisuliselt kohe.
Soolameetodi jaoks tuleb võtta ajaleht. Paberväljaandele tuleb raputada soola ja alusta triikimisega! Aga ilma aurufunktsioonita. Kui kõrbenud mustus püsib pinnal, tuleb protseduuri korrata. Kui ajaleht või sool muutuvad tumedaks, tuleb need välja vahetada. Pärast triikimist tuleb talla pind pehme lapiga üle tõmmata.
Taluseep toimib siis, kui tallal olev mustus pole kinni kõrbenud. Puhastamiseks tuleb külma pinda pehme seebiga hõõruda ning lõpuks mustus salvrätikuga maha hõõruda.
Äädikas on niivõrd mitmekülgne vedelik, et sobib ka triikraua puhastamiseks. Selleks tuleb ajalehte äädikaga niisutada ja külma rauaga triikima asuda. Kuum raud annab õigupoolest kiirema tulemuse, aga sel juhul on ka rohkem tööd, sest äädikas aurustub kiiresti ja ajalehte tuleb pidevalt uuesti üle niisutada. Arvestada tuleb sellega, et äädikaaurud pole mitte ainult ebameeldivad, vaid ei tohi ka mingil juhul silma sattuda.
Küünelakieemaldaja sobib siis, kui mustus pole triikrauatallale tugevalt külge kõrbenud. Suurema mustuse korral jääb küünelakieemaldajast väheks.
Destilleeritud vesi aitab ennetava meetodina vältida roostet, mis kraanivee kasutamisega paratamatult kaasneb. Triikrauas kasutatavat destilleeritud vett saab muide pehmendada söögisoodaga.
Ammoniaak. Töö seisneb selles, et niisutad kõigepealt riidelappi ammoniaagilahusega ja asud siis talda hõõruma. Mida ohtramalt vedelikku kasutada, seda kiiremini tulevad kõrbenud koorikud lahti. Tähelepanu – ammoniaak on mürgine! Ja lihtsalt huvitav fakt: ammoniaak sulab temperatuuril -77,7 °C.
Mida vähem te mustuse eemaldamisega venitate, seda vähem aega teil lõpuks selle peale kulub!