Shopping guides
Menu

Muruniidukite tüüprikked: kuidas ise parandada?

Vaata kõiki muruniidukite pakkumisi
06.05.2022
punane muruniiduk murul

Kes ei taha, et jaanipäevaks rohi kõrgeks kasvaks, ajab enda muruniiduki ilmselt juba maikuus kuuri alt välja. Ja suur on muidugi nördimus, kui masin kauaoodatud kaunil kevadpäeval kummaliselt käituda otsustab. Kõige tõenäolisemalt juhtub see mõnel pühapäeval, mil teenindused kinni on. Kuid õnneks polegi alati teenindust vaja, sest lihtsamaid vigu saab ka omapäi seljatada. Nii et kui krõbedamad vandesõnad on otsa saanud, võib kontrollida kolme põhitegurit: kütust, põlemist ja õli. 

Kütus

Niiduk võib koostööst keelduda näiteks sellepärast, et paagis olev kütus on halvaks läinud. Pole just üldteada info, et kütus püsib kasutatavana umbes kuu aega ja hakkab siis riknema. Välja arvatud muidugi siis, kui kasutada stabilisaatorit. Kui pärast viimast hilissuvist niitmist kütus paaki jätta, võib naabrimehega vikati peale kihla vedada, et kevadeks terendab kütusepaagi või karburaatori probleem.

Põleti reguleerimine

Kui mootor ei käivitu, võib kontrollida põletit:

  1. Keera kruvid lahti ja võta mootorikate maha.
  2. Lase magnetil kruvid lõdvemaks.
  3. Pööra käsiratast nii, et magnet jääks üles.
  4. Lükka visiitkaart magnetite ja pooli vahele. Kui visiitkaarti pole, voldi tavaline paber pooleks ja kasuta seda.
  5. Hoia ühe käega magnetit paigal, teisega aga keera lõdvaks lastud kruvid jälle kinni. Võta paber vahelt ära ja voilà – põleti ongi reguleeritud.

Õli 

Õlitaset tuleks kontrollida iga kord enne niitma asumist. Kas on õli liiga palju või liiga vähe – mõlemad variandid on omal moel kehvad. Kui õli on palju, valgub ta sinna, kuhu pole vaja. Õli võib täbarasse kohta sattuda ka siis, kui niidukit vales asendis hoiustada. Süüteküünal tohib hoiustades jääda ainult suunaga allapoole ja mitte mingil küljele, kus asub paak. Õli tahab vahetamist iga 50 töötunni möödumisel ning mitte harvem kui aastas korra.

muruniiduki õlitaseme kontrollimine

 

Veel sageli esinevaid probleeme

Tüüprikkeid on aga teisigi, nii et kui kõik eelnev ei toiminud, võib abi olla järgnevast:

Mootor ei lähe käima 

  • Veendu, et käivitad niidukit õigesti.
  • Süüteküünal peab korralikult enda pesas istuma. Vaata, ehk on vaja küünalt puhastada või tuleb see sootuks välja vahetada.
  • Silinder ega õhufilter ei tohi olla õlised.
  • Kui süütenuppu vajutades pole jõhv korralikult pingul, tuleb seda pingutada.
  • Kui mootor ikka veel käima ei lähe, võib probleem peituda karburaatoris või automaatses drosselklapi süsteemis – see aga tähendab juba põhjalikumat remonti.

Mootor ei tööta ühtlaselt

Kui süüteküünalde puhastamisest pole kasu, võib need välja vahetada. Kui mootor ka pärast seda ühtlaselt ei tööta, võib probleem peituda karburaatoris ja ühendust tuleks võtta asjatundjaga.

muruniiduki parandus

Niidukil pole jõudu

Enne parandusse siirdumist võiksite ära vahetada õhufiltri ja süüteküünlad. Visake pilk peale ka kiirusregerulaatorile, mis peab olema fikseeritud maksimumi peale.

Mootor kipub üle kuumenema

Kui õlitasemega on kõik korras, puhasta ära õhuava või vaheta välja süüteküünal.

Muruniiduk tossab

Kui õli satub vale hoiustamise käigus sinna, kuhu poleks vaja, võib mootorist hakata tavatult palju suitsu tulema. Sel juhul tuleb lihtsalt oodata, kuni õli lõpuni ära põleb – kõigi eelduste kohaselt on see protseduur üsna tossune. Kui suits on hajunud, kontrolli, et õli oleks piisavalt. Kui aga tossamine ei lakka, tuleb abi otsida spetsialistilt. 

Üks ratas ei tööta

Kõigepealt tuleks üritada kinnikiilunud ratas kätte saada, puhastada ja laager ära õlitada. Kui sellest tolku pole, võib probleem olla reduktoris ja sellega tegeleb edasi juba töökoda. 

Muruniitja ei tööta enam üldse

Fataalne probleem tekib siis, kui terad on kivisse või metalli lõikunud või on niiduk suurel maa-alal pika perioodi vältel ära ruunatud. Jõhviga niidukitel võib küll piisata jõhvi vahetamisest, ent eeldatavasti lõhnab see kõik tõsisema remondi järele – põhjuseks siis kas katki läinud käigukastivedru või purunenud ülekanderihm. 

Terad seisavad paigal

Kui niidetud muru riismed on masina ära ummistanud, tuleb puhastamisel väga ettevaatlik olla. Kui puhastamisest pole kasu, võivad olla terad valesti paigaldatud. Ka sel juhul tuleb järgmise käiguna külastada töökoda.

muruniiduki tera puhastamine

Kuigi niidukit saab ka ise parandada, on parem, kui probleeme üldse ei tekiks – regulaarne hooldus on siin mitte ainult võlusõna, vaid ka võlutegevus. Kui aga oled otsustanud, et ei soovi enam vana muruniidukit remontida, siis vaata lähemalt kuidas valida uut muruniidukit

Customers liked this entry

5/5
1 Client review

How do you feel about this record?