Kasulikud nõuanded

Kuidas kardinaid valida?

Vaata kõiki kardinate pakkumisi
07.02.2022
päevakardinad elutoas

Kardinad võivad esmalt tunduda vähetähtsad, kuid tegelikult on kardinad toa südameks, andes toale täiusliku ilme. Kardinate valimisel tuleb läbi mõelda mitmed nüansid: milline võiks olla kardinate värv, materjal, pikkus, paksus, erilisemad soovid. Kindlasti tuleb enne kardinate soetamist mõelda ka läbi, kas ja kuidas need sobivad ruumi ülejäänud esemetega. Jagame teiega nõuandeid, mida kardinate valimisel meeles pidada.

Materjal

Valikul on väga tähtis kardinate materjal. Silmas võiks aga pidada, kuhu kodus kardinad paigaldatakse ning selle järgi kardinate materjali valida. Tubadesse, kuhu paistab päike rohkem, võiks valida paksemad kardinad. Nendesse tubadesse, kuhu päike nii palju ei paista, võib valida ka õhemad kardinad.

  • Kui tuppa paistab otsene päikesevalgus, siis võiks teie valikus olla paksem ja vastupidav materjal. Tänapäeva tootmistehnika on muutnud kardinad valguskindlaks ning näiteks kunstlik siid, puuvill ja sarnased materjalid on vastupidavamad päikesevalguse suhtes. Niisamuti võiks valikus olla servakaunistusega kangas.
  • Kui soovite ka päikesevalgust tuppa, siis võiks teie valik olla õhuke ja poolläbipaistev kangas. Sama kangas sobib ka nendesse ruumidesse, kus ruumi ja päikesevalgust vähem. Keskmise tihedusega materjalist kangad sobivad hästi siis, kui soovite leida tasakaalu privaatsuse ja loodusliku valguse vahel. Valige näiteks siid, sünteetika või puuvill.

heledad kardinad elutoas

  • Kui aga soovite võimalikult vähest päikesevalgust, valige paksud ja rasked kardinad. Materjalidest valige samet, seemisnahk, gobelääm või muu taolise tekstuuriga. Suur pluss paksude kardinate puhul on ka sooja hoidmine talvel
  • Pika ning rahuliku une tagamiseks on suurepärane valik paksud pimendavad polüestrist kardinad. Võite rahulikult magada ka aken avatult, sest kardinad summutavad välised helid.


Värv ja disain

Üks nüanss, millele kardinate valimisel kindlasti tähelepanu pöörata, on värvid ja disain. Kardinad peaksid sulama toaga ühte ning andma ruumi lõppilmele viimase lihvi. Vaadake, kas toas leidub mustreid, näiteks mööblil või tapeedil, mida võiksite kardinate valikul silmas pidada. Värvide ja mustrite mitmekesisus võiks olla tasakaalus, nii et tunneksite ruumis harmoonilist rahu, mitte väsimust, mis võib tekkida liigse värviderohkuse tõttu.

Ajatu klassikalise stiili loomiseks võiksite valida tumedamates toonis kardinad, millest ka päikesevalgus nii tugevalt läbi ei paista. Tänapäevasema ja kodusema hõngu loovad heledates toonides kardinad. Silmas võiks aga pidada, et kui toas on palju väikseid elemente, siis on soovitatav vältida väga heledaid, värvilisi ja mustrilisi materjale ning pigem valida kardinad, mis oleksid neutraalsed või sobituksid toa tervikpildiga.

tumedad kardinad lillelised kardinad

Küll aga on kangad head sisustuselemendid, et ühevärvilistele seintele ilmet anda. Sobitage erinevaid toone, valige kardina toon kontrastiks seinale – näiteks roosa tapeet ja roheline sein. Samat värvide kombinatsiooni võiks toas veel näha olla, näiteks valige diivanile padjad samades roosa-rohelises toonis. Leidke erinevaid elemente, mis toonid üheks tervikuks seoks – padjad diivanile, maal seinale, valgusti kapile.

Kui tuppa paistab päikesevalgust palju ning soovite kardinaid pikaks ajaks, siis soovitame hoiduda erksatest toonidest, kuna need toonid kuluvad kiiremini. Mõistlik on valida neutraalsed toonid, mis ei tuhmu nii kiirelt ning sobituvad kergemini ka toa tervikpildiga. Kui aga te plaanite tuba ja kardinaid tihedamini muuta, siis pole vaja tuhmumise pärast muretseda ning võite julgelt valida ka erksamaid toone.

Mõõtmed

Kardinate valikul vaadatakse kohe küll laiust, kuid kindlasti tuleb tähelepanu pöörata ka pikkusele. Kui teie kodus on madalad laed, kuid soovite luua muljet kõrgemast ja avaramast ruumist, siis soovitame valida pikad kardinad, mis langevad laest põrandani. Kardinate pikkusele tuleb mõelda ka siis, kui teie kodus on väikesed lapsed või lemmikloomad, sest tihti võivad nad kardinaid määrida või muul moel kahjustada. Nende probleemide ennetamiseks on olemas spetsiaalsed kaitsepiirded, tänu millele on kardinad vastupidavamad ja kergemini hooldatavad.

maast laeni kardinad magamistoas pikad kardinad elutoas

Silmapaistvad kardinad on tihedad, langedes voltidena laest põrandani. Kui soovite samuti sellises stiilis kardinaid, siis soovitame kanga laiuse mõõtmisel akna laiuse korrutada 1,5-ga. Selline "x 1,5" reegel sobib nii päeva- kui ka öökardinate jaoks. Kui soovite sügavama voldiga kardinaid, võtke kanga laiuse mõõtmisel reegliks akna laiuse korrutamine 2-ga.

Mõelge läbi ka kanga koguse arvutamisel, kui palju te akent kardinaga katate. Kui soovite, et kardinad langeksid külgedele, kuid samas ei piiraks päevavalgust, siis soovitame teha kardinad aknast 20-30 cm laiemad.

Kardinapuu

Pange paika, kui kõrgele akna kohale kardinaid soovite paigaldada. Ruumile kõrguse lisamiseks on soovitatav kardinapuu riputada aknast kõrgemale. Enamasti paigaldatakse kardinad aknaraamist 15 cm kõrgemale, kuid suurema efekti andmiseks vahel ka kõrgemale. Et saada kardin täiuslikult puule, kasuta kardinapuu mõõtmiseks nõuannet – lisa akna laiusele mõlemale poole 20 cm ning korruta saadud laius kahega.

must kardinapuu

Jälgi ka seda, et kardinad ja kardinapuu omavahel sobiksid. Enamasti värvide sobivuses muret ei ole, sest suurem osa kardinapuudest on kas mustad või valged. Kui kardinapuu on juba enne uute kardinate hankimist olemas, siis vaadake kindlasti üle kardinakinnitused, et hiljem ei tuleks halba üllatust, kus kardinaid ei olegi võimalik olemasoleva puuga üles panna. Tutvu juhendiga: kuidas valida kardinapuud.


Valmis kardinad või kardinakangas?

Kardinaid on võimalik valmislahendusena osta poest või valida poest sobiv materjal ning need kas ise või õmbleja abil valmis teha. Õmbleja kasuks räägib kindlasti kardinate erilisus, mida poest ei leia ning kindlasti tasub sellele mõelda.

Kui otsustate kardinad poe asemel õmbleja juures valmistada, siis mõelda kohe läbi kanga tüüp, paksus, värv, muster ning materjali kogus. Kardinate disaini osas mõelge läbi, kuidas need sobivad ruumi ning konsulteerige ka õmblejaga. Erilisema tulemuse saamiseks võite mõelda erinevatele värvidele ja miks mitte ka erinevatele materjalidele, mida kokku õmmelda.

 kardinate õmblemine kardinapaela panemine


Ruum

Kardinate valimisel mõtle läbi iga ruumi planeering ning otstarve.

Köök

Köögi kardinate valimisel tuleb silmas pidada, et kardinad võtavad endasse toidu valmistamisel nii lõhnu, aure kui ka rasva, seega on tähtis, et kardina materjali oleks võimalik pesta. Enamasti on esmaseks valikuks rulood, kuid kui sooviks on kardinad, siis mõtle läbi nii materjal kui kardinate pikkus. Seda just selles vaates, kas aken ja kardin asuvad köögiseadmete kohal. Kui see nii on, võivad liiga pikad kardinad olla ohuks.

köögikardinad

Elutuba

Elutuppa kardinaid valides on võimalik olla palju loomingulisem, samas pidada silmas, et kõik esemed moodustaksid terviku, nii ka kardinad. Erilisemad kardinad võiksid olla suuremas ruumis, kus need saaksid olla tähelepanupüüdjad. Niisamuti ka toas, kus toonid on heledad ja rahulikud, võiksid erksates toonides kardinad mõjuda värskendavalt. Kui aga elutoas on juba mitmeid erinevaid detaile või erksaid värve, siis harmoonia säilitamiseks võiksid kardinad olla pigem tagasihoidlikumad.

roosad ja sinised kardinad elutoas heledad kardinad elutoas

Magamistuba

Magamistuba on tähtsaim ruum puhkamiseks ning uue energia ammutamiseks, seega peaksid kardinad looma mõnusa rahuliku keskkonna. Klassikalise stiili loomiseks sobivad hästi pitsiga kardinad, uuema stiili nautlejad vaatavad luksuslike kardinate koos kõrgema kardinapuuga poole. Tähelepanu tuleks pöörata ka kardinate paksusele, sest sageli soovitakse magamistoas kaitset päikesevalguse eest. Valik võib olla küll kõrgemas hinnaklassis, seega tuleb kaaluda, kas soovitakse soodsama hinnaga või suurema funktsionaalsusega kardinaid.

rahulikud toonid magamistoas

Lühike meelespea kardinate valimiseks

  1. Pöörake tähelepanu materjalile: kui tuba asub otsese päikesevalguse pool ning soovite valgust vältida, valige paksem kandas, vähema valgusega sobivad õhemad kangad.
  2. Sobitage kardinad ruumi üldilme ja värvidega
  3. Päikesevalguse varjamiseks akna servadest peaksid kardinad olema akendest 20-30 cm laiemad.
  4. Kasutage kardina laiuse mõõtmisel "x 1,5" reeglit, et saada ilusad langevad voldid.
  5. Päikesevalguse täielikuks varjutamiseks võite valida ka ruloo.
  6. Kardina valikul lähtuge konkreetsest ruumist.

Klientidele meeldib see postitus

5/5
2 Ostja hinnangud

Kuidas hindate seda postitust?