- Naastrehvid vs lamellrehvid
- Talverehvide muster ja seisukord
- Kaubamärgid ja hind
- Veel olulisi näitajaid/parameetreid
Lumistel või libedatel teedel sõitmine on Eestis vältimatu. Samuti on seadusega nõutud, et kõikidele autodel peavad olema talverehvid 1. detsembrist kuni 1. märtsini. Tegelikult võib vastavalt ilmaoludele talverehvid alla panna juba oktoobri keskel ning sõita nendega kuni aprilli lõpuni.
Nagu iga vastutustundlik juht, mõtled ilmselt, milliseid talverehve valida. Arvesta sellega, et igale sõidukile sobivad erinevad rehvid. Tõenäoliselt ei saa sa enda autole panna alla samu rehve, mida kasutab sinu sõber või pereliige. Rehvide valimisel on ülioluline arvestada oma sõidukitüüpi ja sõiduharjumusi.
Naastrehvid vs lamellrehvid
Statistika kohaselt müüakse Eestis umbes 60% naastrehve ja 40% lamellrehve. Lühidalt öeldes sobib naastrehv kargetesse ja jäistesse talveoludesse ning lamellrehv sombuse ja lörtsise talveilmaga.
Lamellrehvid sobivad tavaliselt sõiduks, kui talvise temperatuurid jäävad 0 kraadi ümber. Sel juhul on lamellrehvides kasutatav kummisegu piisavalt paindlik, et säilitada hea haardumine teel. Kui aga temperatuur langeb alla madalamatele miinuskraadidele, siis lamellrehvide materjal kõvastub ja seetõttu väheneb ka pidavus. Samas on lamellid naastrehvidest mugavamad, sest saad nendega sõita ka suvel ning sügisel esimeste libedamate oludega ei pea muretsema turvalisuse pärast või ootama rehvivahetusjärjekordades.
Naastrehvid on konstrueeritud nii, et need jääksid paindlikuks ka külmematel temperatuuridel. Need painduvad vastu pinnast ja säilitavad parema haardumise. Samuti sisaldavad naastrehvid turvisemustreid, mis on mõeldud vee külgedele eemale lükkamiseks, mis võimaldab rehvidel püsida teepinnaga paremini kontaktis. Tänu kummi sisse ehitatud väikestele metallist naastudele saab lumisel hommikul nende rehvidega kohapeal paremini minema kui lamellrehvidega. Naastud tagavad parema haarde ja juhitavuse kiilasjääl ning kinnisõidetud lumel. Kuna naastrehvidega ei tohi aasta läbi sõita, siis võivad esimesed külmad hommikud koos libeda teega saabuda ootamatult ning rehvide vahetus võib võtta aega. Lisaks on need ka mürarikkad ning võivad sõiduteed kahjustada.
Talverehvide muster ja seisukord
Uue talverehvi mustri sügavus on tavaliselt 8 millimeetrit. Kui talverehvil on mustri sügavust alles 3 millimeetrit, kaotab see peagi võimekuse lumistel teedel püsida. Nii et talverehvide mustri sügavus on oluline aspekt, mida jälgida. Ostes kasutatud talverehvid võib muster olla nii kulunud, et rehvid ei pea isegi tervet käesolevat talve vastu.
Veendu, et neljal rehvil ei oleks ebaühtlast kulumist. On tavaline, et rehvid kuluvad aja jooksul erinevalt. Kui aga rehvidevaheline erinevus on suurem kui paar millimeetrit, on aeg uued valida Sobimatute rehvidega sõitmine või sõidukile vales mõõdus rehvide panemisel riskid suurte remondiarvetega.
Kaubamärgid ja hind
Talverehvid on saadaval erinevate kaubamärkide poolt. Sõltuvalt brändist, on ka hinnad erinevad. Hiina ja Aasia kaubamärgid on madalama hinnaga kui Euroopa või Ameerika kaubamärgid.
Sinu eelarve on rehvi valikul oluline tegur. Võta aega hindade võrdlemiseks. Talverehv peaks vastama sinu vajadustele. Pea meeles, et täiuslikku rehvi pole olemas! Isegi kõige kallimatel ja spetsialiseeritud talverehvidel on oma tugevad ja nõrgad küljed. Talverehvide ostmisel pead langetama kompromisse. Ära oota liiga kaua talverehvide valimise ja paigaldamisega. Pärast 1. novembrit kasvab tavaliselt nõudlus ja hind koos sellega. Leia endale sobivad soodsad talverehvid varakult.
Veel olulisi näitajaid/parameetreid
- Rehvi mõõdud. Veendu, et tead oma rehvide suurust – see on üks esimesi asju, mille järgi uusi rehve valida. Sinu talverehvid ja suverehvid peavad olema sama suurusega. Rehvide suurust väljendatakse tavaliselt kolme arvu kaudu. Esimene arv näitab rehvi laiust millimeetrites. Teine arv näitab rehvi laiuse ja ülaosa suhet protsentides ning kolmas näitab rehvi siseläbimõõtu tollides. Kui sa rehvi mõõte ei tea, siis on ka talverehvide valimine keeruline.
- Eluiga. Talverehvide kestvus sõltub suuresti mustri sügavusest. Kontrolli seda enne igat talve. Kui mustrisügavus on võrreldes eelmise talvega märgatavalt vähenenud, siis on aeg autole uued talverehvid valida.
- Hoiustamine. Kui oled talverehvid maha võtnud, pead neid kuni järgmise talveni kuskil hoiustama. Hoia neid jahedas ja kuivas kohas (ideaaljuhul garaažis). Kuumades oludes hoidmine võib kummisegule kahjulik olla. Ka rehvide säilituskotid hoiavad ära kummi kuivamise või pragunemise.