KUNI PÜHAPÄEVANI!  -5 €-10 €-20 €sooduskoodidega 13EXTRA5 / 13EXTRA10 / 13EXTRA20

Kasulikud nõuanded

Milline elektrijalgratas valida?

Vaata kõiki elektrijalgrataste pakkumisi
05.05.2022
naine elektrijalgrattaga õues

Tehnoloogia hüppelise arengu tõttu jõuab igal aastal turule järjest võimsamaid elektrirattaid, mistõttu on nendest saanud autodega võrreldes kordades taskukohasem alternatiiv. Elektrirattaga sõitmine pakub suuremat liikumisvabadust, aidates samal ajal soovitud sihtkohta jõuda säästlikumal ning loodussõbralikumal viisil. Selles artiklis sadd teada, kuidas elektrirattad töötavad ja milliseid funktsioone erinevad mudelid pakuvad, et leiaksid enda vajadustele parima ratta.

Mis on elektriratas ja kuidas see töötab?

Elektriratas on jalgratas, millele on külge ühendatud elektrimootor. Vastavalt elektrimootori võimsusele vähendab see sisselülitamisel märgatavalt pedaalimisvaeva või vabastab sellest sootuks. Seepärast on elektriratas tavarattast reeglina kordades kiirem.

Parim elektriratas: kuidas valida?

Ükskõik millist ratast ostes peaks veenduma, et ratas sobib oma raami ja rataste suuruse poolest sõitja kasvuga. Elektrirataste puhul peaks täiendavalt arvestama ka paari muu üksikasjaga.

Elektriratta tüüp

Enne elektriratta ostmist tuleks läbi mõelda, millised on peamised marsruudid, mida plaanite oma rattaga ette võtta. Linnatingimustes sõitmiseks on hea valida endale linnaratas, pikemateks sõitudeks oleks mõistlik kaaluda mägiratta või universaalse hübriidratta soetamist. Samuti tasub mõelda sellele, kui tihedalt ratas kasutuses hakkab olema – lisaks tavalisele disainile on ühtlasi olemas spetsiaalselt igapäevakasutuseks mõeldud kokkuklapitavaid elektrirattaid, mida saab nagu kohvrit kaasas kanda.


Mootor

Lisaks tüüpidele eristatakse elektrirattaid ka nende mootori rakendusstiili järgi. Elektriratastes esineb peamiselt kahte sorti mootoreid: ühed, mis aktiveeruvad ainult siis kui pedaalida – seda varianti esineb peamiselt maastikuratastel –, teised aga käivituvad siis, kui spetsiaalset nuppu vajutada – see võimaldab mootori abipanust ise reguleerida. 

elektrijalgratta mootor

Olulised näitajad

Elektriratta juures tuleks tähele panna selle mootori võimsust, aku suurust, maksimaalset kiirust, laadimisaega ja ulatust. Viimase all peetakse silmas seda, kui kaugele saab rattaga ühe laadimisega sõita. Mida paremad näitajad elektrirattal on, seda kallim see on.

Kaal

Ratta kaaluga võiks ostul arvestada need, kellel on plaanis ratast turvalisuse huvides näiteks kontorisse või tuppa kaasa tassida. Keskmine elektriratas kaalub 25–30 kg. Kokkuklapitavad mudelid aga vaid 12–13 kg. Samas võivad tippklassi elektrirattad kaaluda isegi rohkem kui 30 kg. 

Standard- ja lisavarustus

Valgustus, pakiraam, rattaraami metallisulam, mootori juhtimismugavus ja muu sarnane lisavarustus mõjutab nii sõidukogemust kui ka elektriratta lõpphinda. Hinna ja mugavuse suhte tasakaal ongi elektrirataste juures määrav. Kindlasti tuleks enne ostu veenduda tootja usaldusväärsuses, sest tegemist on siiski liiklusvahendiga. Kvaliteetne tootja suudab tagada lisaks kasutajasõbralikkusele ka oma toodete maksimaalse turvalisuse.

Kuna elektriratta puhul on tegemist motoriseeritud sõiduvahendiga, tuleks enne sadulasse istumist kindlasti panna pähe kiiver ja selga helkurvest. Elektriratta kiirus on suur, kuid märgatavus keset liiklusvoolu võrreldes autoga oluliselt väiksem.