- Millised kardinad valida?
- Kardinapuu ja kardina mõõdud
- Kuidas valida kardinapuud?
- Kardinate paigaldamine
Hubase ja koduse ruumi saladus on hästi valitud puhtad kardinad. Seejuures on oluliseks eelduseks kardinate värvi ja stiili sobimine üldise interjööriga, ent alahinnata ei saa ka kardinakanga tähtsust. Suurepärase lõpptulemuse saavutamine sõltub suuresti ka kardinate paigaldamisest, mis ei ole sugugi nii lihtne ülesanne, kui esmapilgul võiks arvata. Halva paigaldamise korral ei näe aga ka kõige paremast ja kallimast materjalist kardinad sugugi elegantsed välja. Järgnevalt vaatamegi lähemalt, mis on kardinate paigaldamise enamlevinud vead ning anname näpunäiteid, kuidas mõõta kardinapuu ja kardinad nii, et lõpptulemus jääks võimalikult hea.
Millised kardinad valida?
Kardinate valikul tuleks lähtuda ennekõike ruumi stilistikast. Skandinaavia minimalismist lähtuvas interjööris või rustikaalstiilis korteris võib liiga värviliste kardinate puhul lõpptulemus üpris kentsakas jääda. Samas jäävad tööstuslikus või boheemlaslikus interjööris ühevärvilised valged kardinad ilmselt liiga tagasihoidlikuks. Millised on siis need tegurid, mida kardinate valikul arvesse võtta?
Aknakatted erinevates värvides ja mustrites
Mida suuremad on aknad, seda suuremat rolli mängivad kardinad ruumi üldilme loomisel. Värvide omavahelisel sobitamisel on suureks abiks erinevad värvipaletid ja värvikaardid, mis näitavad omavaheliste värvide sobivust. Selliseid värvipalette leiab veebist ning need on sulle ideaalse lõpptulemuse saavuitamisel suureks abiks. Lisaks sobivate värvide valimisele soovitame lähtuda ka 60:30:10 reeglist. Sisuliselt on tegemist sisekujunduses kasutatava kolme värvi reegliga. Kui võtta aluseks, et kogu ruumis kasutatav värv moodustab 100%, siis võiks põhivärvi osakaal sellest olla 60%. Teise värvi osakaal võiks olla 30% ning kolmanda värvi osakaal 10%. Selle reegli valguses soovitame valida kardina värviks teie ruumi põhivärvi.
Kardina materjal vali vastavalt kasutuseesmärgile
Suures plaanis on neli levinuimat kardinakanga tüüpi. Kangavaliku olulisust ei tohiks alahinnata, sest valesti valitud kangast kardinad ei pruugi täita soovitud eesmärki. Järgnevalt annamegi lühiülevaate neljast põhilisest kangatüübist:
Siid: Kergelt läbipaistev, kergelt langev klassikalises stiilis kardin. Siidikardinad sobivad suurepäraselt päevakardinateks.
Puuvill: Puuvillast kardinaid on väga erinevates paksustest ning värvitoonides, mis loob võimaluse kasutada puuvillast kardinaid ka öö- või pimenduskardinatena. Seejuures on puuvillased kardinad väga lihtsasti hooldatavad.
Lina: Ka linaseid kardinaid on ääretult erineva paksuses ja värvitoonis. Linaseid kardinaid on aga väga raske hooldada, kuna nad on äärmiselt kortsuvad.
Polüester: Kerge sünteetiline materjal, mistõttu on polüesterkardinaid väga kerge hooldada. Tekstiili omapäradest tulenevalt võib polüesterkiust kardinaid kasutada nii päeva- kui ka öökardinatena.
Soovitused lähtuvalt kasutuseesmärgist:
Päevakardinad: et päevavalgus tuppa paistaks, vali poolläbipaistev, kerge kangas.
Pimendavad kardinad: vali jäik ja võimalikult tihe kangas, et ööseks ettetõmmatavad kardinad toa ka suveöödel pimedaks muudaks.
Oleme kirjutanud kangavalikust ja värvikombinatsioonidest ka artiklis “Kuidas kardinaid valida?”.
Kardinapuu ja kardina mõõdud
Mõõtmine on järgmine samm, mille jaoks soovitame natukene aega varuda. Vales pikkuses kardinate riputamine, kardinate liiga madalale riputamine ja liiga kitsa kardinapuu valimine on kolm enamlevinud viga, mida kardinate valikul tehakse.
Kardinapuu kõrgus
Kardinapuu tuleks riputada aknaraamist 10–20 cm kõrgemale. Selline lähenemine aitab akent visuaalselt suurendada. Mida kõrgemale kardinapuu riputate, seda suurem efekt.
Kardinapuu pikkus
Alustage aknaaugu mõõtmisest. Kardinapuu peaks ulatuma mõlemalt poolt üle aknaaugu 15 cm. Kui su aknaauk on 180 cm lai, siis tuleb teil lisada mõlemale küljele 15 cm ja saategi teada, kui pikk kardinapuu on teie akna jaoks sobiv. Näiteks antud näite puhul 180+15+15=210 cm.
Kardina laius
Kardinate õige laiuse valikul alusta kardinapuu või siini pikkusest. Edasi tuleks kardina pikkuse valikul lähtuda valitud kardinate stiilist. Heledate päevakardinate korral võiks kangas olla siinist 2,5–3 korda laiem. Külgkardinate puhul peaks kardinate laius ületame kardinapuu laiuse 1,5–2 korda. Eelnevat näidet kasutades: kui aknaauk on 180 cm, siis peaks mõlema külgkardina laius olema samuti 180 cm.
Kardina pikkus
Kardinate pikkuse mõõtmisel alustage mõõtmist ülalt, siinile riputamise kohast. Kui riputate kardinad kardinapuule rõngaste abil, on soovitatav alustada mõõtmist riputusrõngaste alt.
Kardina pikkusevaliku 4 standardset lähenemisviisi:
- 1–1,5 cm kõrgemal aknalauast;
- 10–15 cm madalamal aknalauast;
- 1–1,5 cm kõrgemal põrandast;
- 10 cm ülekattega põrandale.
Kuidas valida kardinapuud?
Kardinapuu valikul on muidugi sinu enda esteetiline eelistus kõige olulisem. Samas tasub mõnevõrra lähtuda ka riputavate kardinate tüübist. Kui valitud kardinad on paksust kangast pimenduskardinad, siis tasuks valida tugevam kardinapuu, mis kardinate raskusele ka vastu peaks. Päevakardinate puhul piisab ka kõige kergemast materjalist kardinapuust.
Kardinasiinid
Siinide valikul on kardinate raskuse ja pikkusega arvestamine sama oluline. Mida laiem aken ja raskemad kardinad, seda rohkem tuleks siine tugevdada. See tähendab, et peaksid kasutama siinide seinale või lakke paigaldamisel rohkem kui kahte kinnituskohta. Lisaks sellele on kardinat riputades parima ja ühtlase tulemuse saamiseks oluline kasutada võimalikult palju kardinakonkse. Kardinasiine on väga erinevaid, ent enamlevinud on tavaline sirge siin ning ümardatud nurkadega kardinasiin. Siini valikul lähtuge ennekõike oma maitsest.
Kardinapuud
Kui olete oma ruumi kujundanud näiteks Skandinaavia stiilis, sobivad teie ruumi suurepäraselt puidust kardinapuud või minimalistlikud kardinasiinid. Kui teie ruumikujundus lähtub klassikalisemast stiilist, siis võiks teie ruumi jaoks olla sobivaimad sepistatud või antiikstiilis kardinapuud. Kui soovite riputada nii päeva- kui ka pimendavaid kardinaid, siis valige, mitme siiniga lahendus või kahe vardaga kardinapuu.
Kardinapuu valikust oleme kirjutanud pikemalt järgnevas artiklis “Näpunäiteid kardinapuu valimiseks”.
Kardinate paigaldamine
Kui oled õiges mõõdus kardinad ja kardinapuud välja valinud, saad viimaks asuda kardinate paigaldamise juurde. Õnneks on see samm eelnevatest lihtsam, kuid toome siiski välja mõned peamised nõuanded, mida silmas pidada.
Kardinate riputamine siinile
Kardinate siinile riputamiseks veendu, et valitud kardinal on spetsiaalsed silmused, millesse siinikonksud kinnitada. Kardinate riputamine siinile ongi äärmiselt lihtne. Esmalt tuleb kinnitada siini konksud kardina külge ning seejärel kinnitada konksud koos kardinaga juba siini külge. Seejuures soovitame sul soetada ka siiniklippe. Need on väikesed stopperid, mis tagavad, et kardina tugevama tõmbamise korral ei jookse kardin siinilt maha. Kahe rööpaga siin tuleks valida siis, kui soovite lisaks päevakardinale riputada ka külgkardinaid.
Kardinate riputamine kardinapuule
Kardinapuudele riputatakse kardinad enamasti rõngastega. Kardinarõngad võivad olla riputatavad kardinasilmustesse või spetsiaalsete konksude külge, ent on olemas ka kardinaid, millele on rõngad juba sisse õmmeldud. Viimaste puhul tuleb kardina paigaldamiseks kardinapuu varras vaid läbi rõngaste ajada. Kui oled valinud ilma rõngasteta kardinad, tuleb kardinarõngad eraldi juurde osta.
Kokkuvõtteks võib öelda, et kardinate valikul on mõned lihtsad, ent olulised põhireeglid. Ennekõike peaksid silmas pidama, et valitud kardinad sobituks sisustatud toa üldilme ning valitseva värvilahendusega. Teiseks, vali omale õiges suuruses kardinad ning ole mõõtmisel äärmiselt hoolikas, et soetada õiges suuruses kardinapuud. Lisaks sellele, pea meeles, et pesemisel võivad linased ja puuvillased kardinad mõnevõrra kokku tõmmata.